Bydlet v pronajatém bytě, nebo pořídit vlastní dům? Spočítejte si, kolik zaplatíte za pět let na nájemném a protočí se vám panenky. Za deset až patnáct let v nájmu byste si za uhrazené nájemné mohli pořídit svůj vlastní dům.
Hypotéka nebo nájemné
V současné době stále rostou ceny nemovitostí, a to nejen ve městech. Koronavirus do jisté míry napomohl i tomu, že si lidé více uvědomují dopad stresového prostředí na imunitní systém, a snaží se najít nějaké optimální řešení své situace. Jedním z nich jsou i zpřetrhané vazby na město a život ve svém vlastním příbytku někde v dosahu přírody, bez negativních a rušivých městských vlivů.
Lákavé je to zejména tehdy, je-li možno vykonávat práci z domova nebo pracovat v oboru, který je na venkově možný, např. na soukromé farmě. A v této souvislosti se nabízí možnost bydlet ve vlastním domě, postaveném na vlastním pozemku.
Dřevostavby na klíč Vysočina oslovují právě takové zájemce, co dali vale městu, a rozhodli se žít od něj co nejdál. Má to své výhody, které si v krátkosti nastíníme:
Hypotéka – hypoteční úvěr je pořád lepší řešení, než platit někomu do cizí kapsy horentní sumy. Pravda, banka na vás vydělá, ale hradíte splátky částky za něco, co vám bude patřit. Nehledě, že hypotéka nemusí být jediným zdrojem financování, nebo jen krátkodobým a částečným.
Nákupy – dnes lze řadu zboží nakoupit i přes Internet a na velký nákup stačí zajet autem (nebo i taxíkem) jednou za měsíc do většího marketu a skladovat potraviny v chladném sklípku na vlastní zahradě. Kdo holduje zdravé výživě, sežene přes Internet i trvanlivé potraviny, jako jsou ořechy, sušené ovoce, luštěniny, obilné kaše atp. Nemusíte tedy mít nutně za rohem obchod s potravinami.
Nízké náklady na bydlení – u novostavby v podstatě neřešíte údržbu, po dobu mnoha let pouze tu základní a rozhodně nevyžadují velkou finanční investici. To ovšem neplatí u bytů, kde jsou vysoké částky do fondu oprav. Dřevostavba může mít vlastní zdroj vody ze studny, vlastní krb či krbová kamna, vlastní fotovoltaické panely či kolektory na ohřev vody. Náklady na energie pak představují jen nepatrnou část z rodinného rozpočtu.