Ekokuchařka aneb Tipy jak neplýtvat zbytky jídla

Potýkáte se s velkým množstvím zbytků jídla, které jste nuceni vyhodit do odpadkového koše proto, že nevíte, jak si s ním poradit? Přestože žijeme ve světě, kdy je blahobyt celkem běžná záležitost a nemusíme si tedy lámat hlavu nad tím, že vyhazujeme slupky od brambor nebo natlučenou červenou řepu, je důležité myslet ekologicky a nevytvářet žádný zbytečný odpad. Budeme tak šetřit životní prostředí i své peněženky.

rozpůlené avokádo

O jakém odpadu se tu nyní bavíme? Samozřejmě ne všechno jde zpracovat a je zbytečné, abyste si vyčítali, když vyhodíte kousek ovoce nebo zeleniny, protože chytne plíseň. Naopak, v tomto případě rozhodně doporučujeme vyhodit tento nemocný kus – plíseň napadá celek, není možné ji pouze odříznout. Odpad se tedy v rámci tohoto článku rovná spíš odřezkům zeleniny a ovoce nebo takovým kouskům, které nemají ten nejlepší vzhled a nevíte, co si s nimi počít.

Jaké alternativy vám mohou zbytky potravin nabídnout, abyste je pouze neskladovali v lednici nebo špajzu a nečekali na to, až se zkazí?
čerstvá zelenina na polévku

Ovesná kaše s pečeným ovocem

Pokud máte nějaké ovoce, které vám přebývá nebo se snad kazí a jeho vzhled není zrovna nejlepší, ideální variantou je ho upéct. Z pečeného ovoce je skvělá ozdoba každé kaše. Pokud nemáte zrovna ovesné vločky, můžete udělat i pohankovou kaši nebo využít jakoukoli jinou náhražku. Pečené ovoce pustí šťávu a tím pádem nemusíte svou snídani ani sladit. Stačí jen přidat trochu medu, skořici a sušené ovoce nebo ořechy. A máte energii na celý zbytek dne.

Zeleninové placičky

Máloco vám tak provoní domov jako placky ze zeleniny. Základním krokem v rámci procesu přípravy je strouhání. A výhodou tohoto pokrmu je, že jeho možnosti jsou nekonečné, nastrouhat totiž můžete prakticky cokoli – brambory, česnek, mrkev, celer, kedluben, červenou řepu, cuketu, dýni nebo batátu. To vše stačí vymačkat – zbavit přebytečné vody – a potom posypat moukou a rozklepnout pár vajíček. Sůl, pepř a koření podle libosti jsou samozřejmostí. Potom už stačí jen postupně přidávat mouku, dokud nebude mít zeleninové těsto potřebou konzistenci. Nemělo by být příliš suché ani se topit ve šťávě. Musí trochu držet pohromadě. Placky můžete smažit na pánvičce na slunečnicovém oleji dozlatova – možná i trochu dohněda, aby chytly křupavou kůrku. Dobrou chuť!