Co víme o severní Africe?

Často slyšíme, že Afrika je nejchudší kontinent, neříkám, že to tak není, ale určité státy na tom nejsou nějak špatně. Pojďme se společně podívat na SEVERNÍ AFRIKU. 

Do SEVERNÍ AFRIKY patří státy, které jsou severně od pouště Sahara. To je Západní Sahara, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye, Egypt a častokrát i Súdán a Jižní Súdán. Dále se sem občas řadí i pouštní země. A to je Etiopie, Mali, Čad atd. A častokrát i ostrovy, které tu jsou: Madeira, Kanárské a Azorské ostrovy. 

věda

Pojďme se blíže podívat na pár zemí. Začneme ZÁPADNÍ SAHAROU. Tato země je taková zvláštní, jelikož většina této země je pod kontrolou Maroka, ale zbytek ovládá osvobozenecké hnutí, které se nazývá POLISARIO. Žije zde 500 tisíc obyvatel a rozloha činí 266 tisíc km2. Dříve se tu dokonce odehrávala okupace ze strany nejen Španělska, ale i již zmiňované Maroko. V čem vyniká jejich ekonomika? V pastevectví, rybolovu nebo dokonce v těžení fosfátu a písku. Najdete zde města jako je například Dakhla. 

MAROKO je konstituční monarchie. Tato konstituční monarchie má kolem 34 milionů obyvatel a její rozloha činí 450 tisíc km2. Maroko vzniklo po 2. světové válce (1956). Původními obyvateli byli Berbeři a na jejich místo začali přicházet Féničané, Římané, Arabové, a dokonce po velkých objevech i Portugalci a Španělé. Najdete tu překrásné pohoří Atlas a poušť Saharu. Co se týče ekonomiky, tak zde tvoří služby 60 %, zemědělství 15 % a průmysl 25 %. Nezaměstnanost je tu pouhých 10 %, ale negramotnost 30 %. Maroko se chlubí městy jako je Rabat či Casablanca. 

věda

ALŽÍRSKO je velkou zemí, která má kolem 41 milionů obyvatel a rozloha činí 2,4 milionů km2. Třičtvrtě povrchu tu tvoří Sahara a pohoří AHAGGAR a TASSILI. Na severu Alžírska se nachází Velký a Malý Atlas, šoty a vádí. Hlavním městem je samozřejmě Alžír a mezi další města patří například Oran. Jejich hlavní bohatství spočívá v ropě, zemním plynu, potravinářství i v textilu.