Globální oteplování jako strašák globální ekonomiky

Dopis napsaný šéfy centrálních bank Velké Británie a Francie upozorňuje na skutečné reálné nebezpečí, které hrozí díky blížícím se klimatickým změnám. Dopady by měly být podle tohoto dopisu obrovské, a to hlavně na globální ekonomiku.
ohnivá koule
Podle dostupných a zveřejněných údajů je evidentní, že tento vzkaz vydaný jménem britské a francouzské centrální banky má za účel varovat již existující katastrofické dopady klimatických změn od doby, kdy přišla vlna velkých veder v Severní Americe. Dále se již ukázaly dopady po tajfunech v jihovýchodní Asii a také sucho v Africe a v Austrálii. Upozornění, že tyto události ničí nejen infrastrukturu, ale také soukromé majetky upozorňuje dále na to, že nejen na ekonomiku, ale také na zdraví člověka a jeho produktivitu toto všechno negativně dopadá.
hurikán na Floridě
Tento velmi významný a revoluční dopis podepsal předseda Sítě pro ekologizaci finančního systému. Tato síť NSGF z originálního názvu Network for Greening the Financial System je aliancí centrálních bank. Celkem jich v alianci je 34. Tato aliance vznikla v roce 2017, tedy má za sebou již téměř dva roky fungování. Právě nyní se však jedná o vůbec první zprávu, která se vyjadřuje k finančním rizikům, které hrozí a již vlastně existují reálně,  v důsledku velkých klimatických změn.
Pařížská klimatická dohoda, kterou již v roce 2015 podepsali světoví lídři, zavazuje k tomu, že se budou snižovat emise uhlíku tak, aby došlo ke zpomalení globálního oteplování a zabránilo se nárůstu teploty nad dva stupně Celsia.
vlna na silnici
NGFS tedy navrhuje, aby firmy musely do svého každodenního sledování a do své strategie řízení rizik zahrnout právě i monitorování finančních rizik, které by vznikly právě kvůli klimatickým změnám. To znamená, že společnosti by museli z tak zvaného klimatického plánování vlastně udělat zcela rutinní záležitost.