Mikulov: Perla Moravy

Morava skrývá mnoho překvapení a je místem, kde můžete strávit báječnou dovolenou s celou rodinou nebo jen romantický pobyt ve dvou. Zkuste třeba navštívit Mikulov, perlu Moravy. Centrum tohoto malebného města je vyhlášenou národní památkou a stále si udržuje svou středověkou podobu a trochu tajemnou atmosféru, která sem láká turisty nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

hrozno

Mikulov je také centrem moravského vinařství. Okolí města je zdobené malými i většími vinicemi. Pro pěstování vína je zde optimální klima a také velice dobré složení vápencových svahů, kde se rostlinám révy vinné daří.

Město si už od pradávna hýčká svoji historii a už před více než sto lety zde vznikl Muzejní spolek, který schraňuje všechny místní tradice a folklór. Jednou z nejdéle doložených tradic je Mariánská pouť k Černé loretánské Madoně. Doložená je tradice přetrvávající od roku 1623. Poutní cesta vede kolem pašijových zastavení až na Svatý kopeček, kde je malebný kostel sv. Šebestiána a kaple Božího hrobu.

Mikulov2

Největší místní slavností je každoroční vinobraní. Pro návštěvníky je zde připravený bohatý kulturní program, na své si přijdou i milovníci moravské krajiny, kterou si mohou prohlédnout velice atraktivním způsobem z koňského hřbetu. V blízkosti města je nádherná a vzácná stepní květena a jeskynní komplex Turold nebo známý kopec Šibeničník, opředený legendami. Návštěvníci města mohou využít během pobytu mikulov ubytování https://mikulov.galant.cz/ hosty ve stylově zařízeném hotelu.

Dominantou města je na skalnatém kopci Zámecký vrch zámek Mikulov. V něm se nachází stálá expozice Regionálního muzea.

Na místě dnešního zámku stával původně kamenný románský hrad z doby Přemyslovců. Ve 13. století stavba přešla do vlastnictví rodu Lichtenštejnů a ti jej částečně přestavěli do gotického stylu. Z původní stavby se zachovala válcová věž. Roku 1560 se nový majitel Ladislav Kereczenyi začal hrad přestavovat na zámek. Úsilí ale přišlo vniveč, protože v roce 1719 stavba vyhořela. Pod obnovou byli podepsaní Ditrichštejni. V roce 1945 v rámci osvobozeneckých bojů na zámku zase hořelo. O jeho současnou podobu se postaral Spolek pro obnovu mikulovského zámku.