Jízda na motorce

Jednostopé vozidlo

Motorka je oproti osobnímu automobilu úplně něco jiného, což má své výhody i nevýhody. Dvě kola, nízká hmotnost a vysoký výkon docílí toho, že máme k dispozici slušné zrychlení, hravost a další faktory, což umožňuje řízení si opravdu užít. Díky tomu, že sedíme přímo na motocyklu a kolem nás proudí vzduch máme při řízení pocit svobody. Je však potřeba pamatovat na fyzikální vlastnosti, takže musíme umět se strojem správně zacházet a přizpůsobit jízdu podmínkám.

sportovní motocykl

Zároveň pamatujte na to, že motocykl může být na silnici přehlídnut a o to více je zapotřebí dávat si pozor. Je vhodné si koupit správné oblečení, abychom se v něm cítili dobře, a hlavně když třeba spadneme, tak aby zdravotní následky byli co nejmenší. Zdraví máme přeci jen jedno. Zejména ze začátku je proto zbytečné jezdit zbytečně rychle, protože mnohem důležitější je naučit se správnou techniku jízdy a umět správně zareagovat v různých situacích.

Pořízení stroje

Nejprve musíme projít výcvikem v autoškole a úspěšně složit zkoušku, abychom byli držitelem řidičského oprávnění. Již v autoškole je zapotřebí plně se věnovat teorii a především praxi, protože u motocyklu hodně záleží, jak se na něm hýbeme. I takový obyčejný průjezd zatáčkou znamená například vystrčení kolena a naklonění se, aby nás odstředivá síla nevynesla pryč.

Motocross v písku

Jakmile ukončíme autoškolu, tak je potřeba pořídit si vhodný stoj, na kterém budeme sbírat první kilometry. Když získáme oprávnění A tak i jako naprostý začátečník můžeme zakoupit sportovní model s litrovým motorem a vysokým výkonem. Je však na pováženou, jestli s takovým strojem budeme jezdit rozumně. Je proto lepší koupit něco slabšího, co se nám bude dobře ovládat a zlepšíme své schopnosti. Také bychom se měli dívat na servisní náročnost. Konkrétní model záleží na tom, co se nám líbí a vyhovuje nám, přičemž vyplatí se řádné vyzkoušení.