Kupujete auto? Pozor na ojetiny z ulice

Právě jste si udělali řidičák a sháníte nějaké auto? Nebo vám to vaše dojezdilo, a tak se poohlížíte po nějakém jiném? Nový automobil je dost vysoká investice, kterou si může málokdo dovolit. Pro mnoho lidí je nákup ojetého vozu jedinou možností, jak si pořídit auto. Bohužel nákup z druhé ruky skrývá mnoho rizik. Na co si tedy dát pozor, když kupujete starší auto?
O koupi starších automobilů je v České republice velký zájem, což dokazují průzkumy, které prokázaly, že se ojetých aut ročně prodá více než 600 000. Pokud se i vy chystáte ojetý vůz pořídit, měli byste si dát pozor nejen na jeho technický stav, ale také na skryté závady, které mnohdy na místě neodhalí ani odborník.
renault juvaquatre
Nejnižší cena? Pozor!
Určitě byste si neměli vybírat auto nejnižší cenou. Takového se chce jeho původní majitel pravděpodobně co nejrychleji zbavit, a asi také ví proč. Proto se raději více zajímejte o kvalitu, o menší míru opotřebení, věk vozu i jeho domácí původ. Méně ojetý vůz vás ve výsledku bude stát mnohem méně za okamžité opravy a výměny dílů.
starý automobil
Je rozdíl mezi koupí v autobazaru či jen na inzerát?
Koupit auto od jeho reálného majitele, který vůz používal po celou dobu jeho provozu, je výhodné. Takovýto majitel se o svůj vůz zpravidla dobře stará. Pokud však neseženete auto od původního majitele, je lepší se obrátit na autobazar. Ovšem, přestože zde mají školené prodejce i lidi na prohlídky vozů a ověřování legality automobilů, není autobazar stoprocentní zárukou.
rozpadlý trabant
Důležitý je současný stav vozu
Při nákupu ojetého vozu nemusí být podstatný skutečný stav ujetých kilometrů, neboť i auta, která mají ujeto jen pár tisíc kilometrů, mohou být zdevastovanější než ta, která mají vysoký nájezd. Důležité je především to, zda auto bylo pravidelně servisováno, udržováno, i zda nebylo bouráno. Celkově dobrý stav hodně napovídá o tom, že o auto bylo dobře pečováno, tudíž by vám mohlo ještě nějaký ten rok dobře posloužit.